14 wrzesień 2022
Category:
Blog
Comments: Możliwość komentowania Oldsmobile – amerykańskie samochody z historią została wyłączona

Oldsmobile – amerykańskie samochody z historią

Oldsmobile to jeden z amerykańskich producentów samochodów, który już nie jest obecny na rynku. Był na nim jednak ponad 100 lat i wypuścił wiele popularnych modeli w USA, a także w innych krajach. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące samochodów marki Oldsmobile – jej historię oraz samochody, które znalazły się w jej motoryzacyjnym portfolio!

Historia samochodów Oldsmobile

Datą założenia marki motoryzacyjnej Oldsmobile jest 21 sierpnia 1897. To właśnie wtedy, w miejscowości Lansing znajdującej się w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych, Ransom Eli Olds otworzył swoją firmę zajmującą się produkcją pojazdów zaliczanych do klasy wyższej, luksusowej.

Ransom Eli Olds był amerykańskim inżynierem, który już od najmłodszych lat pasjonował się samochodami. Zainteresowania wyniósł z domu, ponieważ jego ojciec zajmował się budowaniem i naprawą silników parowych.

Pasja Oldsa szybko przyniosła mu popularność, ponieważ już w 1886 roku otrzymał on swój pierwszy patent na pojazd zasilany za pomocą benzyny. Następnie zaczął zajmować się produkcją silników, które były jego źródłem dochodu przez długi czas.

Dekadę później założył on własny zakład produkujący samochody i stał się ich pierwszym masowym producentem pojazdów w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym modelem, który opuścił zakład produkcyjny, był Oldsmobile Curved Dash, który wszedł do sprzedaży w 1901 roku. Potem dołączył do niego szereg innych modeli, które szybko zyskały wielu fanów w USA i przyniosły marce Oldsmobile bardzo dużą popularność.

Przełomowym rokiem dla marki był 1908, ponieważ to właśnie wtedy Oldsmobile weszło do koncernu General Motors Corporation.

Kolejną istotną datą stał się 1940 rok, ponieważ to właśnie wtedy do sprzedaży trafił sygnowany marką Oldsmobile oraz pierwszy samochód w USA posiadający automatyczną skrzynię biegów.

W kolejnych latach Oldsmobile wypuszczał na rynek wiele modeli pojazdów, między innymi wyposażonych w przedni napęd.

Dobra passa marki zakończyła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy przedsiębiorstwo zaczęło chylić się ku upadkowi. Jednym z modeli, który miał pomóc jej w powrocie na właściwe tory, był Oldsmobile Aurora.

Niestety, w 2004 roku marka zakończyła swoją działalność. To właśnie wtedy z fabryki wyjechały ostatnie modele Oldsmobile.

skyliner Oldsmobile Antique

Oldsmobile – popularne modele samochodów

Marka Oldsmobile specjalizowała się przede wszystkim w produkowaniu samochodów zaliczanych do kategorii osobowych, SUV-ów oraz vanów. W swoim portfolio posiadała również samochody sportowe.

Do najpopularniejszych samochodów Oldsmobile zaliczają się głównie:

Oldsmobile Curved Dash

Był to pierwszy samochód wypuszczony przez Oldsmobile do sprzedaży w 1901 roku i produkowany do 1907 roku. Swoją nazwę zawdzięcza on charakterystycznej przedniej części nadwozia. Był on pierwszym masowo produkowanym pojazdem w USA.

Oldsmobile Cutlass

Osoby samochód produkowany od lat 60. XX wieku aż do lat 90. XX wieku. Dzisiaj to jeden z najczęściej poszukiwanych modeli tej amerykańskiej marki. Jego następcą stał się Alero.

Oldsmobile Toronado

To luksusowy samochód zaliczany do wyższej klasy, który produkowany był od lat 60. do 90. XX wieku. Największym powodzeniem cieszą się aktualnie samochodowy ze starszych roczników, które przyciągają uwagę swoją efektowną linią nadwozia oraz chowanymi reflektorami.

Oldsmobile Aurora

Kolejny luksusowy i bardzo popularny samochód ze stajni amerykańskiego producenta, który był również jednym z ostatnich modeli, który wszedł do sprzedaży. Wyróżnia się futurystyczną linią nadwozia, która jest efektownie zaokrąglona z przodu. Do sprzedaży weszło kilka generacji tego modelu.

Comments are closed.