6 marzec 2023
Category:
Blog
Comments: Możliwość komentowania Amerykańskie samochody Chrysler – poznaj najpopularniejsze modele marki! została wyłączona

Amerykańskie samochody Chrysler – poznaj najpopularniejsze modele marki!

Każdy fan amerykańskich samochodów zna markę Chrysler oraz jej najpopularniejsze modele. Gdy chcesz dowiedzieć się o niej więcej, zapraszamy do lektury! Dowiesz się, jaka jest historia marki Chrysler oraz sprawdzisz, jakie pojazdy przyniosły jej sukces nie tylko na amerykańskim, ale również globalnym rynku.

Jakie samochody produkuje Chrysler?

Chrysler to marka samochodów pochodząca z USA, która działa już od niemalże stu lat.

W jej ofercie można znaleźć szeroką gamę modeli, między innymi samochody osobowe, sportowe, a także vany oraz SUV-y. W USA znana jest ona również ze swoich pickupów.

Szeroka gama zróżnicowanych samochodów, ich świetne parametry i osiągi, a także przyciągające uwagę wzornictwo spowodowało, że Chrysler szybko stał się jedną z ulubionych marek motoryzacyjnych w Stanach Zjednoczonych, która rozpoznawalna jest również poza granicami USA.

chrysler pt cruiser

Historia marki Chrysler

Początki marki Chrysler to lata 20. XX wieku. Za jej stworzenie odpowiedzialny był Walter Chrysler, który w 1912 roku rozpoczął pracę w przemyśle motoryzacyjnym. Był on zatrudniony wtedy w zakładach Buick, a później stał się prezesem tej firmy.

Po odejściu na emeryturę w wieku 45 lat Walter Chrysler zdecydował się na pomoc marce Willys-Overland Company, a następnie w przeszedł do Maxwell Motor Company. To właśnie w Maxwell Motor Company rozpoczął produkcję samochodów sygnowanych marką Chrysler.

Pierwszy samochód marki Chrysler został wyprodukowany w 1924 roku. Był to Chrysler Six, który został wypuszczony w liczbie przeszło 32 tysięcy sztuk. Od tego momentu marka Chrysler rozpoczęła intensywny rozwój i stała się jednym z największych producentów samochodów w Stanach Zjednoczonych. Od lat 30. XX wieku Chryslera zaliczano do tak zwanej Wielkiej Trójki, która obejmowała również General Motors oraz Forda.

Na czas II wojny światowej firma Chrysler zaprzestała produkcji, która ruszyła dopiero w 1946 roku. Od tego momentu w jej portfolio zaczęły pojawiać się innowacyjne modele samochodów przyciągające uwagę swoim niebanalnym wyglądem.

Kłopoty finansowe firmy Chrysler rozpoczęły się na przełomie XX i XXI wieku. W 2009 roku ogłoszono jej bankructwo, które doprowadziło do przejęcia przez Fiata. Po kilku kolejnych latach powstał koncern FCA, czyli Fiat Chrysler Automobiles.

W 2021 roku doszło do utworzenia koncernu Stellantis, do którego obecnie zalicza się amerykańska marka Chrysler.

Chrysler – popularne modele marki

Marka Chrysler ma w swojej ofercie kilkadziesiąt różnych modeli samochodów, które różnią się pomiędzy sobą swoimi konstrukcjami oraz osiągami. Wśród najczęściej poszukiwanych modeli znajdują się:

Chrysler Pacifica

Zaliczany do kategorii minivanów Chrysler Pacifica produkowany jest od 2016 roku. Model dostępny jest również w wariancie z silnikiem hybrydowym.

Chrysler Voyager

Zaliczany do minivanów samochód produkowany od 1984 roku. Aktualnie w produkcji znajduje się już szósta generacja tego modelu. W porównaniu do modelu Pacifica charakteryzuje się prostszym wyposażeniem.

Chrysler 300C

Samochód osobowy wchodzący w skład modeli z klasy średniej-wyższej, który w ofercie marki znajduje się od 2004 roku. Aktualnie dostępna jest druga generacja. Chrysler 300C przyciąga uwagę swoim klasycznym wyglądem, a także oferuje bogatą gamę wyposażenia.

Chrysler Crossfire

Sportowy samochód kompaktowy Chrysler Crossfire wytwarzany był od 2003 roku do 2008 roku. Wyposażony w silnik V6 z pojemnością 3,2 l. Dostępny jako 2-drzwiowy roadster oraz 2-drzwiowe coupe.

Chrysler Charger

Muscle car zaliczany do segmentu D, który produkowany był w latach 70. XX wieku. Przyciąga uwagę swoim efektownym nadwoziem.

Do innych popularnych modeli marki Chrysler zaliczane są Delta, Ypsilon, Stratus, Saratoga, Sebring, Centura, PT Cruiser, Avenger, Hunter, Drifter.

Comments are closed.