22 lipiec 2023
Category:
Blog
Comments: Możliwość komentowania GMC – amerykański producent pickupów i SUV-ów została wyłączona

GMC – amerykański producent pickupów i SUV-ów

Amerykańska marka GMC jest na polskim rynku znana dość słabo. Warto jednak poznać ją bliżej, ponieważ jest ona jedną z najczęściej wybieranych, gdy chodzi o samochody, które mają stawić czoła wymagającym warunkom. Zobacz historię marki GMC oraz jej najpopularniejsze samochody wraz z ich najważniejszymi parametrami!

Jak rozpoczęła się historia marki GMC?

GMC to amerykański producent samochodów z ponad stuletnią tradycją, który obecnie jest nadal obecny na rynku w USA i ma wielu fanów.

Początki firmy GMC sięgają roku 1902, gdy została założona spółka Rapid Motor Vehicle Company. Zajmowała się ona produkcja samochodów ciężarowych. Za założeniem spółki stali bracia Max oraz Morris Grabowscy.

Firma szybko zyskała dużą popularność, co spowodowało, że przyciągnęła ona uwagę Williama Duranta – biznesmena z branży motoryzacyjnej. Połączył on Rapid Motor Vehicle Company z firmą Reliance Motor Car Company, a następnie wcielił je do koncernu General Motors.

W 1912 roku General Motors zaprezentowało nową markę samochodów ciężarowych – GMC Truck, która została utworzona na bazie firmy Rapid Motor Vehicle Company.

W kolejnych latach firma GMC zaprezentowała pierwszy pojazd, a dokładnie pickup GMC T/F. Następnie dołączył do niego kolejny model, a dokładnie GMC Suburban, który obecny był w portfolio firmy przez ponad 60 lat.

W drugiej połowie XX wieku marka skoncentrowała się na produkowaniu samochodów w kategorii pickup oraz SUV, oferując klientom szeroką gamę ciekawych modeli o bardzo dobrych osiągach.

W latach 90. XX wieku w ofercie firmy dostępne były również pojazdy o sportowej linii.

Od XXI wieku firma koncentruje się przede wszystkim na produkcji samochodów SUV oraz crossover, które wyposażone są również silniki elektryczne.

GMC na przestrzeni lat zajmował się również produkcją samochodów ciężarowych, ciężkich samochodów ciężarowych, autobusów turystycznych, dalekobieżnych oraz pojazdów wojskowych.

Popularne samochody GMC

GMC to marka znana przede wszystkim na rynku amerykańskim, ale jej pojazdy spotykane są również w Europie, w tym w Polsce. Wśród popularnych modeli GMC znajdują się poniższe:

GMC Yukon

Samochód osobowy zaliczany do kategorii SUV-ów, który produkowany jest od 1991 roku. Aktualnie w ofercie producenta znajduje się piąta generacja, która do sprzedaży trafiła w 2020 roku.

W sprzedaży znajduje się również Yukon XL, który występuje w powiększonym wymiarze w porównaniu do standardowej wersji.

Producent oferuje również samochód w wariancie hybrydowym jako Yukon Hybrid, który po raz pierwszy wszedł na rynek w 2007 roku.

Najnowsza generacja, czyli GMC Yukon V to 5-drzwiowy SUV wyposażony w automatyczną skrzynię biegów oraz oferowany w trzech wersjach silnikowych – L6 3.0l Duramax, V8 5.3l EcoTec3 oraz V8 6.2l EcoTec3.

GMC Yukon

GMC Sierra

Osobowy samochód zaliczany do pickupów, który jest produkowany przez markę GMC od 1988 roku. Aktualnie dostępna jest piąta generacja tego modelu, która weszła do sprzedaży w 2018 roku.

Piąta generacja jest dostępna jako 2 i 4-drzwiowy pick-up, który wyróżnia się unowocześnioną sylwetką, a także efektownymi detalami. Uwagę przyciąga głównie chromowana atrapa chłodnicy.

GMC Hummer EV

Elektryczny samochód osobowy zaliczany do klasy pickupów pełnowymiarowych oraz SUV-ów klasy wyższej. Wyróżnia się masywną sylwetką, podobnie jak inne modele zaliczane do tej linii. Sprzedawany jest on wyłącznie na terenie Ameryki Północnej.

GMC Acadia

Samochód osobowy GMC Acadia wchodzi w skład crossoverów klasy pełnowymiarowej oraz wyższej. Do sprzedaży wszedł po raz pierwszy w 2006 roku.

Od 2017 roku w ofercie marki dostępna jest druga generacja tego modelu, która przeszła szereg zmian w stosunku do pierwotnej wersji. Wyróżnia się przede wszystkim innym stylem, w tym efektowną chłodnicą. W 2019 roku przeprowadzono również jej lifting.

GMC Acadia

Comments are closed.