4 styczeń 2020
Category:
Blog
Comments: Możliwość komentowania Historia Forda w pigułce została wyłączona

Historia Forda w pigułce

Samochody marki Ford to jeden z najpopularniejszych wyborów w Polsce. Ten światowy koncern jest jednym z największych dostawców aut i jedną z najważniejszych firm w historii motoryzacji. Od samego początku cieszył się popularnością, a wszystko dzięki innowacyjnemu podejściu, technologii, nowoczesnej estetyce oraz niezawodności w atrakcyjnej cenie. To wciąż cechy, którymi marka się wyróżnia. Jak wyglądała jej historia? Jak to się stało, że Ford jest dziś jedną z najpotężniejszych firm w branży?

Dziedzictwo Henry’ego Forda

Wszystko zaczęło się od Henry’ego Forda. To dzięki niemu dokonała się motoryzacyjne rewolucja, która uczyniła z firmy czołowego producenta samochodów oraz zmieniła obraz amerykańskiej i światowej rzeczywistości. To właśnie dzięki Henry’emu i jego pomysłowości marka Ford jest jednym z symboli motoryzacji.

Już za młodu był on wziętym wynalazcą zainteresowanym nowoczesną technologią. Henry urodził się 30 lipca 1863 i bardzo wcześnie, bo w wieku 15 lat, zbudował swój pierwszy silnik parowy. Początkowo zatrudnił się w Edison Illuminating Company w Detroit. Po jakimś czasie został tam głównym inżynierem, ale w końcu zrezygnował z posady, dostrzegając potencjał, jaki tkwił w samochodach. Sam był ich pasjonatem i marzył o tym, by jak najwięcej osób mogło sobie pozwolić na auto.

Ford nie był wynalazcą samochodu, choć poświęcił wiele czasu na prace nad własnej konstrukcji silnikiem spalinowym, a pierwszy prototyp auta zbudował już w 1896 roku. Nie stworzył także koncepcji taśmy produkcyjnej, z której jest tak bardzo znany. Droga do założenia Ford Motor Company też była wyboista. Zanim Henry rozkręcił swój biznes, dwukrotnie musiał wycofywać się z prowadzonych przez siebie przedsiębiorstw – z Detroit Automobile Company oraz firmy przekształconej po jego odejściu w Cadillac Automobile Company. Ale to właśnie on potrafił stworzyć warunki, dzięki którym samochody mogły stać się powszechnie dostępnym produktem.

Mimo przeszkód Henry Ford udowodnił, że jego wizja taniego auta dla mas, bezawaryjnego i w przystępnej cenie jest trafna. Założona przez niego w 1903 roku firma szybko zyskała rozpoznawalność, dzięki promowanemu modelowi Ford 999, a wkrótce podbiła rynek Fordem T. W ciągu niemal 20 lat ten samochód sprzedał się w zawrotnej, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ówczesne realia, liczbie 15 milionów egzemplarzy. To wynik, który i dziś może robić wrażenie. Ten rekord utrzymywał się zresztą przez kolejne 45 lat.

ford t

Ford T był łatwy w prowadzeniu, tani, prosty do naprawy. Wkrótce praktycznie każdy kierowca w USA wiedział, jak nim jeździć i miał okazję go wypróbować. Auto stało za prawdziwą społeczną rewolucją, napędzając amerykańską gospodarkę i zmieniając urbanistyczną mapę kraju. Ford T umożliwił Amerykanom osiedlanie się na przedmieściach i pracę w centrum. Pozwolił lepiej poznawać okolice, wydatnie skracając odległości. Usprawnił i przyspieszył pracę w rolnictwie, biznesie i przemyśle. Był także pod wieloma względami przełomem zarówno pod względem marketingowym, jak i produkcyjnym.

Ford w czasie wojny

Niesamowity sukces Forda T pozwolił zbudować prawdziwe samochodowe imperium, które zaczęło się rozrastać i przejmować inne marki. Tak doszło do zakupu Lincolna w 1922 roku. Tak jak Ford T stał się podstawowym samochodem klasy średniej, tak Lincoln szybko zaczął podbijać segment bardziej luksusowych aut. Przykładem tego był Lincoln Zephyr z 1937 roku. To auto o tyle ważne w historii Forda, że wprowadziło charakterystyczny grill na przedzie pod maską. Do dziś jest wciąż obecnym elementem designu Lincolnów.

Wkrótce nadeszła jednak wojenna rzeczywistość i Ford musiał się niestety przestawić na produkcję z myślą o wojsku. W tym czasie firma produkowała między innymi podobnego do jeepa Willysa terenowego Forda GPW, a także… jeden z najsłynniejszych bombowców drugiej wojny światowej – B-24 Liberator. Oprócz tego produkowano ciężarówki i silniki. Niewiele też brakowało, aby Ford został znacjonalizowany. Wszystko to miało rzecz jasna służyć zwycięstwu nad hitlerowskimi Niemcami. Ford pozostał jednak w rękach Henry’ego oraz jego rodziny.

Krótko po wojnie zakończyła się zaś pewna epoka w dziejach firmy. Chociaż bowiem Henry Ford w pewnym momencie odszedł w cień, przekazując firmę dzieciom, to niemal aż do swojej śmierci miał na nią istotny wpływ. Twórca marki zmarł w 1947 roku. Zostawił jednak firmę w dobrych rękach. Po wojnie rodzina Forda seniora prowadziła dalej firmę z wieloma sukcesami.

Dowodem na to mogą być zwłaszcza Ford F oraz Ford Custom DeLuxe. Ten pierwszy to jedna z najbardziej popularnych lekkich ciężarówek w USA. Na rynku model ten pojawił się w 1948 roku i… można polemizować, czy jest ładny. Ale był z pewnością niezwykle funkcjonalny i ładowny. Wkrótce po nim, bo w 1949 roku, na rynku pojawił się nowy model Forda. Dziś znany jest raczej jako Custom DeLuxe, ale w tamtych latach nosił on miano Ford 1949. Był najlepszym dowodem na to, że wojna się skończyła i można wkraczać w zupełnie nową, świeżą erę w rozwoju motoryzacji.

ford stary model

Ford na drodze sukcesu

Kolejne ponad 50 lat historii marki przyniosło wiele modeli o dużym znaczeniu. Wśród nich wymienić można takie samochody jak:

  • Ford Thunderbird
  • Lincoln Continental
  • Ford Mustang
  • Ford GT
  • Ford Taurus
  • Ford Explorer
  • Ford Focus
  • Ford Mondeo
  • Ford Fiesta
  • Ford Kuga
  • Ford Transit
  • Ford Escort

Ford ma w swojej stajni wiele ciekawych aut. Wiele wśród nich takich, które są zwykłymi, codziennymi samochodami i być może nie rozpalają wyobraźni miłośników motoryzacji, ale świetnie sprawdzają się w swojej roli. Nic zatem dziwnego, że auta marki Ford to jedne z najlepiej sprzedających się pojazdów na świecie i to niezależnie od okresu, który byśmy analizowali. Na przykład w 2018 roku Ford Kuga znajdował się na topie list sprzedaży w Polsce. Ford Transit to jeden z najbardziej popularnych samochodów dostawczych. Forda Fiestę czy Forda Focusa bez trudu można spotkać na polskich ulicach. I tak jest też w wielu innych krajach, nie wspominając o samej Ameryce.

Ale Ford ma również takie modele, które z pewnością chciałby poprowadzić każdy wielbiciel czterech kółek. Należy do nich z pewnością wymieniony powyżej Ford Mustang. To kultowe auto pojawiło się w 1962 i bardzo szybko zaskarbiło sobie przychylność pokolenia tzw. baby-boomers, czyli ludzi urodzonych już po wojnie. Mustang miał być samochodem dla osób poszukujących nieskrępowanej wolności. Miał być niewielki, ale zarazem miał mieć sportowy pazur. Taki zresztą był. W efekcie już w 1966 roku sprzedało się ponad milion samochodów tego modelu. Sukces Mustanga był tym większy, że konkurencja nie była na niego przygotowana. Pozostałe koncerny wdrożyły do produkcji podobne modele dopiero pięć lat po debiucie sportowego auta Forda. Warto dodać, że kolejna generacja Mustangów jest produkowana do dziś.

Innym takim rozpalającym wyobraźnię modelem jest inny samochód sportowy Ford GT40. Ten prawdziwy potwór, który może jeździć z prędkością nawet 327 km/h, powstał w 1964 specjalnie z myślą o wyścigach Le Mans i pokonaniu dominującego wówczas Ferrari. I trzeba przyznać, że chociaż nie obyło się po drodze bez poprawek i porażek (np. z jednego z wyścigów odpadły wszystkie GT40 z powodu awarii silników), to Ford osiągnął sukces i faktycznie przerwał zwycięską passę konkurenta. Co ważne, nie wyprodukowano wielu egzemplarzy auta, więc przejechać się takim to prawdziwy rarytas, którego niewiele osób miało okazję doświadczyć!

Ford Mustang

Ford wobec realiów współczesnego świata

Po kryzysie, który pod koniec pierwszej dekady XXI wieku wstrząsnął branżą motoryzacyjną, Ford dynamicznie się rozwija i wciąż jest jednym z liderów rynku. Sięga także po nowoczesne technologie, czego przykładem mogą być nie tylko samochody koncepcyjne, ale i wprowadzane do masowej produkcji auta zgodnie z filozofią twórcy marki, który dążył do dostarczania jak najtańszych samochodów o jak najwyższej jakości.

Przykładem wizjonerstwa i poszukiwania nowych rozwiązań przez Forda może być koncepcyjny model Ford 24/7 Concept z 2000 roku. Już wtedy to auto wykorzystywało dotykowy ekran, a nawigacja mogła być obsługiwana komendami głosowymi.

Zgodnie z panującymi trendami marka sięga także po bardziej ekologiczne nowinki. Dlatego też Ford Focus Electric to auto całkowicie zasilane elektrycznie. Firma mogła się nim pochwalić już w 2011 roku. Nie powinno również dziwić, że Ford zaimplementował technologię hybrydową plug-in. Tego rodzaju auta są coraz bardziej popularne. Nie zaskakuje także wybór modelu, który został wyposażony w tego rodzaju silnik. To Ford Fusion – u nas też znany, ale już jako Ford Mondeo.

Wszystko więc wskazuje na to, że Ford jeszcze długo będzie liderem branży samochodowej, dostarczając na rynki funkcjonalnych, świetnie się sprawdzających samochodów każdego rodzaju – od zwykłych aut osobowych, przez SUV-y, auta dostawcza, samochody sportowe, aż po ciężarówki. Dopóki firma trafnie odgaduje pragnienia konsumentów, dopóty pozostanie światowym liderem branży motoryzacyjnej.

Comments are closed.